توضیح رییس سازمان غذا و دارو در مورد داروهای رسوب شده در گمرک

توضیح رییس سازمان غذا و دارو در مورد داروهای رسوب شده در گمرک

دکتر محمدرضا شانه ساز در نشست خبری وزارت بهداشت، با اشاره به سیاست سازمان غذا و دارو در راستای حمایت از تولید داخل، اظهار کرد: سازمان غذا و دارو متولی تامین و دسترسی آسان مردم به کالاهای سلامت محور و در عین حال حمایت از تولید داخل و مدیریت ارز است.

به گزارش ایفدانا، دکتر محمدرضا شانه ساز در نشست خبری وزارت بهداشت، با اشاره به سیاست سازمان غذا و دارو در راستای حمایت از تولید داخل، اظهار کرد: سازمان غذا و دارو  متولی تامین و دسترسی آسان مردم به کالاهای سلامت محور و در عین حال حمایت از تولید داخل و مدیریت ارز است.


وی افزود: در سال ٩٧ برنامه‌ریزی در جهت حمایت از تولید داخلی در قالب تشکیل قرارگاه به منظور مقابله با تحریم های ظالمانه سرلوحه قرار گرفت؛ ماحصل اقدامات کاهش ارزبری ارز نیمایی و بانکی بود که در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۷ از ۴.۲ میلیارد به ٢.٨ میلیارد کاهش پیدا کرد که اگر ارزبری ۵۶٠ میلیون دلاری کرونا و اقلام مرتبط با آن در سال ۱۳۹۹ نبود، رکورد بی‌سابقه‌ای ثبت می‌شد.


کوچک کردن بازار وارات و افزایش فضا برای تولید داخل

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: با تلاش‌های صورت گرفته بازار واردات کالاهای دارای مشابه تولید داخل را کوچک و از تولید داخل حمایت کردیم تا جایی که امکان داشت فضا برای تولید داخلی باز شود.


وی با اشاره به کاهش ٣٠ درصدی ارزبری واردات، در مقابل افزایش ١٠ درصدی ارزبری به منظور تولید داخل در سه حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و شیرخشک، عنوان کرد: حدود ۲۱ درصد بازار واردکنندگان کوچک شد که این اقدامات نشان دهنده عزم جدی وزارت بهداشت در حمایت از تولید داخلی است.


رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به برخورد با تخلفات و امضاهای طلایی، گفت: مافیا مخالفت‌های جدی را در این سال‌ها و به خصوص در ایام پایانی کار دولت برای دست اندرکاران نظام سلامت در دستور کار خود قرار داده‌اند؛ چنانچه از اسفند ۹۸ با پدیده بی سابقه بین المللی و بی‌سابقه به نام کرونا برخورد کردیم. 

به گفته شانه‌ساز تولید ماسک از ١۵٠ هزار در روز ظرف کمتر از دو ماه به ۴٠ تا ۴۵ میلیون در روز ارتقا پیدا کرد و تامین ونتیلاتور، اکسیژن ساز و داروهای مورد نیاز برای مقابله با بیماری کرونا، افتخار بزرگی برای کشور و جامعه نخبگانی است.


ایران سومین کشوری که موفق به تولید رمدسیویر شد


معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: ما سومین کشور دنیا بودیم که رمدسیویر و ماده اولیه آن را در دنیا تولید کردیم، همچنین داروی اکتمرا و فاویپیراویر به تولید رسید؛ طبیعی است که این سیاست‌ها با منافع تجاری که نگاهشان به سلامت بیشتر اقتصادی است، منافات دارد، البته ما تجار پاکدستی داریم که یار نظام سلامت طی این مدت بودند و حتی با قبول زیان‌ها نگذاشتند مشکلی برای کشور پیش بیاید که از آنها تشکر می‌کنیم. 


شانه ساز با اشاره به برخی ‌هجمه‌ها علیه وزیر و وزارت بهداشت گفت: وقتی جلوی واردات کالاهای مشابه تولید داخل را می‌گیریم، این افراد اقدامات جدی علیه وزارت بهداشت  شروع کرده و با صرف هزینه، اخبار کذب را منتشر می کنند. 

افزایش مصرف ۱۰ برابری رمدسیویر ظرف ۷۲ ساعت

رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در پیک پنجم کرونا مصرف رمدسیویر و سرم افزایش یافت، گفت: مصرف رمدسیویر و سرم ظرف ۷۲ ساعت ۱۰ برابر افزایش پیدا کرد، اما تولیدکنندگانی که قبلا متعهد به تامین سرم شده بودند، به دلیل بار زیادی که ایجاد شد، نتوانستند به تعهد خود عمل کنند.

صدور ۴۷ معرفی نامه برای واردات واکسن توسط بخش خصوصی 


وی درباره بحث تولید واکسن کرونا نیز گفت: از نوروز ٩٩ برنامه‌ریزی در وزارت بهداشت با مدیریت دکتر نمکی برای تولید واکسن ایجاد شد و اکنون ٧ شرکت با پلتفرم‌های مختلف تولید را به مراحل مطالعات بالینی رساندند، در این میان ٢ واکسن مجوز مصرف دریافت کرد. 

شانه ساز با اشاره به تلاش برای واردات واکسن همزمان با توجه به تولید، توضیح داد: ۴٧ معرفی نامه به بخش خصوصی صادر کردیم که ۵ معرفی نامه به شرکت‌های معرفی شده از سوی اتاق بازرگانی تهران بود.


جنجال برای هیچ؛ داروهای رسوب شده در گمرک اکثرا حیوانی یا دارای مشابه تولید داخل و یا اصلا مربوط به کرونا نبود!

رییس سازمان غذا و دارو درمورد رسوب دارو و مواد اولیه در گمرگ، اظهار کرد: بحثی که در زمینه گمرکات طی این چند روز اخیر مطرح شد که به نوعی در ادامه تحرکاتی است که علیه وزارت بهداشت راه افتاده بود، عمدتا در جهت واردات کالاهای مشابه تولید داخلی است. ما از روز جمعه شب و بامداد شنبه دو بار از انبارها بازدید داشتیم. آنچه در انبارها مشاهده شد، جدای از اینکه بسیاری از اقلامی که ارتباطی به ما نداشت و شامل بذر یا مواد خوارکی مانند خیارشور و کشک و ... بود، بخش عمده ای هم داروها و واکسن‌های دامی بود. بخشی از اقلام هم دارو بود که هیچ کدام از اقلام مرتبط با کرونا نبود. 

وی ادامه داد: در بازدید از انبار گمرک محموله‌ای برای مواد اولیه فاویپیراویر چند ساعت قبل رسیده بود و فردا صبح که ما مجددا برای بازدید رفتیم، ترخیص شده بود. محموله‌ای هم شامل تعداد زیادی رمدسیویر بود که بدون مجوز سازمان غذا و دارو و از یک منبع تایید نشده، بود و نیاز به بررسی دارد. به هر حال دارو است و ما درگیر جنگ‌های بیولوژیک در دنیا هستیم و باید مراقب باشیم که هر دارویی وارد کشور نشود.

ذخیره سه ماهه رمدسیویر در کشور

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه برای مصرف رمدسیویر در کشور به اندازه سه ماه موجودی داریم، گفت: حتی در صورت مصرف میزان بالای این دارو ذخیره داریم. 

رییس سازمان غذاودارو افزود: رمدسیویر در برخی داروخانه های شهری توزیع شده است که در مرحله بعد در همه داروخانه ها انجام خواهد شد؛ اکنون رمدسیویر در چند صد داروخانه در شهر تهران و به همین میزان در استان ها عرضه می شود.

وی با بیان اینکه مصرف رمدسیویر طی ۷۲ ساعت ۱۰ برابر شد، گفت: این عدد عددی نیست که هر کشوری بتواند انعطاف لازم را برای پوشش آن داشته باشد. یک موضوع هم بحث تقاضای القایی است و بسیاری از داروهایی که تجویز می‌شد، مطابق دستورالعمل‌های علمی نبود. 


معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: اگر می‌گوییم مصرف رمدسیویر ۱۰ برابر شده، به این معنا نبود که بیمارانمان ۱۰ برابر شده است. به هر حال مقداری بحث‌های اقتصادی مطرح شد و تجویزهای نابجا و افرادی به اسم تشکل، منافع شخصی و صنفی را مطرح کردند، در حالی که اولویت منافع مردم است.

وی با تاکید بر اینکه فرآیند تولید داروها متفاوت است، گفت: باید توجه کرد که برخی داروها مانند رمدسیویر فرایندی دارند که می توان به سرعت تولید آن‌ها را به سرعت افزایش دهیم. اما برخی داروها فرآیند تولید بیولوژیک با  پروسه زمان‌بر دارند و برای تولید ۲۰ هزار دز از این دارو ۱۶ تا ۲۰ روز زمان نیاز است، بنابراین وقتی می‌گوییم تولید یک داروی بیولوژیک از ۲۰ هزار تولید به ۴۲ هزار دُز رسیده است، فرایندی بسیار زمانبر و گران قیمت داشته است. 

واردات سرم در عرض ۵ روز!

وی با اشاره به واردات سرم ظرف پنج روز، گفت: واردکنندگان ما از طریق مرزهای زمینی و دریایی سرم وارد کردند، زیرا از آنجایی که سرم حجیم و سنگین است، حمل هوایی آن صرفه ندارد و بسیار گران می‌شود که زمینی و دریایی اقدام کردیم و تا امروز سه میلیون سرم وارد کشور شده است. به همین دلیل از چند روز قبل لغو موقت توزیع سرم از داروخانه های شهری را برداشتیم.

شانه ساز ادامه داد: محموله ای از سرم در گمرک مانده بود که آن هم از یک منبع تایید نشده بود که همکارانمان در حال بررسی هستند. وقتی از یک منبع تایید شده واردات انجام شود، نیاز به آزمایشات خاص نداریم و بدون هیچ معطلی پای پرواز ترخیص می شود اما وقتی واردات از منابع تایید نشده است، باید یکسری آزمایشات و بررسی‌های ویژه انجام دهیم که زمان‌بر است.ابلاغ آیین نامه جدید داروخانه ها 

شانه‌ساز درباره بحث آیین‌نامه تاسیس داروخانه‌ها نیز گفت: به هر حال بعد از کشمکش‌های فراوانی که به دنبال شکایت تعدادی از متقاضیان تاسیس داروخانه به دیوان عدالت انجام شد، آیین‌نامه ابتدا با کمک دست‌اندرکاران و افراد درگیر و بعد با بررسی‌های کامل و مفصل حقوقی تنظیم شد. تلاش بر این بود که در تنظیم این آیین‌نامه به گونه ای انجام شود تا هم خواسته‌های دستگاه‌ها برآورده شود و هم سیاست‌های سلامت در زمینه سطح‌بندی مورد غفلت قرار نگیرد. 

وی افزود: اکنون آیین‌نامه خوشبختانه تدوین شد و به امضای وزیر بهداشت رسید. طبیعی است که تعدادی از همکارانی که قبلا داروخانه داشتند، با تصور اینکه ممکن است تعداد زیادی داروخانه در اطراف آنها تاسیس شود و با توجه به محدودیت‌های اقتصادی و قیمت‌گذاری که در حوزه دارو انجام می‌شود، نگرانی‌هایی برایشان ایجاد شد که البته مطمئنم بخش مهمی از این نگرانی‌ها به دلیل ندانستن ابعاد دقیق مهندسی این آیین‌نامه است.


به گفته رییس سازمان غذا و دارو ضابطه آیین‌نامه تدوین شده و ابلاغ می‌شود،  امیدواریم نظر دستگاه‌های نظارتی و قانونی تامین شده و همکارانی هم که داروخانه دارند، این نگرانی را به سرعت متوجه باشند که بجا نیست.